רשת חברתית- עדכונים וכתבות

רשת חברתית – עדכונים, מאמרים וכתבות

חזרה לדף רשת חברתית

ראו גם דף מדיה חברתית ומשפט (תחת אתיקה ו-ICT)

 • מרכז הבטיחות המשפחה (עברית, דף פייסבוק)
 • הורים, מחנכים – אל תפקירו את הילדים להתעללויות. מאת יובל קרניאל – [מגפון עיתון עצמאי מקוון, 4- מרץ 2012.] ניצול הרשת החברתית הפופולרית פייסבוק להתעמרות והשפלה של ילדים ונוער הוא תופעה מדאיגה. הפגיעה הפומבית אינה מאפשרת לילדים מקום מפלט, ומשרד החינוך עסוק בכיסוי עצמו. כולם שם, חוץ ממי שיכול לעצור את ההשתוללות, לשים דברים בפרופורציה.
 • אפרופו חברים ברשת: דמי חבר- השכרת חברים ברשת…: בעולם שטלטל לחלוטין את מושג החברות, זה מיזם מתבקש: אתר שמשכיר חברים לפי שעה. הם ייצאו איתך לבלות, ידברו איתך על הכל ויפיגו את הבדידות תמורת כמה עשרות דולרים לשעה. עכשיו השירות הזה מגיע גם לישראל… [כלכליסט מאת קרן צוריאל הררי 29.12.11] (לכתבה במלואה)
 • עירוב אגרסיבי בין מקום העבודה לפרופיל הפרטי בפייסבוק : כתבים במקומוני ידיעות mynet נגד עורך: "בפרופיל שלי אני מחליטה מי יקבל לייק".  גיא בניוביץ' נזף בכתבים בגלל שלא עשו לייקים או share לכתבות של mynet בפרופיל הפרטי שלהם. כתבים מתקוממים, הגישה לרשת החברתית תבוטל…. [אתר אייס, מאת אלכסנדר כץ 29/12/11]כתבה במלואה)
 • השמצות פרועות בדפי הפייסבוק של פולטיקאים ומחנות, שמגיעים לכותרות: (1) בכירי מפלגת קדימה נחשפו בסוף השבוע להסתה פרועה שמקורה לכאורה בצד השמאלי של המפה הפוליטית. ח"כ דיכטר, שקריקטורה המשווה בינו לבין היטלר פורסמה ברשת: "תוצר של שיח מתלהם" [וואלה, 13 בנובמבר 2011, כתבה מאת: פנחס וולף, מערכת וואלה! חדשות] (2) המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, הורה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד ד"ר איל ניר, מרצה באוניברסיטת בן גוריון, בחשד להסתה לאלימות. זאת, לאחר שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס שבו קרא "לשבור לפעילי ימין את המפרקת". ["הארץ", תומר זרחין, טלילה נשר 27.10.2011]
 • סקר שערך המגאזין Consumer Report (ארה"ב) פורסם ב- 5/10/2011 מדווח על 7.5 מליון פעילים בפייסבוק שהם תחת גיל 13, מתוך כ- 20 מליון קטינים (לא ברור מהו גיל הקטין שם). 5 מליון מתוך אלה שזייפו את הגיל הם תחת גיל 10…. גם אם והנתונים לא ברורים ולמה להשוות אותם לאוכלוסית העולם, אין ספק שמדובר בתופעה שהגיע הזמן להתמודד עמה. לכתבה במלואה
 • מורים שהודחו ממשרתם בגלל שאעלו מחשבות כנות, ו/או דיברו באופן בוטה וחשוף אל תלמידיהם במדיה החברתית. מאמר מאוקטובר 2011, במגזין eSchool: סכתבה  "Painfull lessons in socail media use
 • "Facebook, Students and Teachers: A Question of Free Speech [פייסבוק, תלמיד ומורה: סוגית חופש הביטוי]. מאמר ב- Mind/Shift מאת Tina Barseghian מיום ה- 1 ספטמבר 2011. בסוף אוגוסט 2011, הוציא בית המשפט במיזורי צו מניעה נגד המדינה, המורה להשעות חלק מהחוק (סעיף 162.069.4) האוסר כל קשר מורה-תלמיד שנעשה ברשת החברתית. סעיף 162 בחוק Amy Hestir Student Protection Act נחקק כדי להגן על ילדים מפני "טורפים מיניים", או בפשטות – למנוע מקרים של קשרים מיניים מכל סוג באמצעות מדיה חברתית. לשם כך נאסר על המורים לקיים, לתחזק או להשתמש בקשר שאינו קשור ישירות לעבודתם. על פניו נראה שהחוק מונע ממורים שימוש בכלים פופולריים כמו הפייסבוק, טוויטר, ג'מייל ועוד שירותים וכלים מקוונים בהם המורה יכול לשלוח הודעה פרטית לתלמידו. אך מבט מעמיק יותר מראה, לדעת התובעים, שהחוק מרחיק לכת, ופוגע בתיקון הראשון שלך החוקה האמריקאית (סעיף תיקון לחוקה האמריקאית המונע מלחקוק כל חוק המושתת על עקרון דתי/אחר שפוגע בחופש הביטוי, העיתונות, חופש התכנסות, או אוסר מחאה נגד עוולות שנעשות על ידי הממשל). על פי פסק הדין הזמני, מצא השופט שקיים יסוד סביר להניח שסעיף 162 הנ"ל מפר את זכות המחנכים על פי התיקון הראשון. לכן סעיף זה הושעה עד לברור משפטי מקיף יותר. בדיון המשפטי התברר, שמורים רבים הפכו את המדיה החברתית לדרכים פופולריות לקשר עם תלמידיהם לשיתוף בחומרים, הכנת מצגות, מענה לשאלות תלמידים, בדיקת עבודות ותקשורת אודות הלמידה ועבודות נדרשות שמחוץ לכתה. יוזמי החוק מצידם טוענים שהפירוש שניתן לאיסור מרחיק לכת, ומדובר רק באיסור על הודעות פרטיות של מורה עם תלמידים, אך הסערה והדיון הציבורי בסוגיה זו, רק בראשיתה, וכל עיני חסידי חופש הביטוי נשואות עלתה לבית המשפט בעניין איסור השימוש בסע' 162 המונע ממורה לנהל תקשורת עם תלמיד ברשת החברתית. לכתבה המלאה (אנגלית)
 • צ’ק אין למציאות: האם עדכון מיקום מצדיק ייקור הביטוח? מאת גל מור חורים ברשת, 11.4.2011.משתמשים ברשתות חברתיות מבוססות מיקום כמו Facebook Places או פורסקוור שמעדכנים את מיקומם מבתי קפה, מסעדות ומקומות בילוי אחרים ישלמו בעתיד פוליסות ביטוח יקרות יותר לחברות הביטוח עבור ביטוח תכולת דירתם, הזהירה לאחרונה סוכנות הביטוח המקוונת Confused.com.זאת בעקבות 50 מקרים של פריצות לבתים בארה”ב בהם פורצים נעזרו בפייסבוק כדי למצוא משתמשים שעשו “צ’ק אין” במקומות פיזיים ועדכנו על כך ברשת החברתית. על פי הערכות, השימוש ברשתות חברתיות מבוססות מיקום ייקר את מחיר הפוליסות ב-10% עבור המשתמשים. בחברה מאמינים שחברות הביטוח ידחו תביעות אם הן יחשבו שהתובעים נהגו ברשלנות כאשר מסרו לפורצים מידע חיוני.
 • מתי יצירת קשר עם חברי פייסבוק תיחשב הטרדה? חורים ברשת, מאת גל מור 11.4.2011 .האם יצירת קשר עם חברי פייסבוק נחשבת הטרדה מאיימת במקרים מסוימים? עו”ד ד”ר נמרוד קוזלובסקי אומר כי בית המשפט בישראל מוסמך להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת על פי חוק הטרדה מאיימת (2001). “מדובר בהטרדה של אדם בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו בנסיבות הנותנות יסוד סביר להניח שהמטריד או המאיים עלול לפגוע בשלוות חייו בפרטיותו, בחירותו או בגופו של אדם.(…) על פי הדין הישראלי יצירת קשר עקיפין עם הנפגע או עם אדם אחר קרוב לו ובכלל זה דרך דרכי פנייה לחברים או מקורבים שאותרו בפייסבוק כחלק מהגרף החברתי של אותו אדם, תהווה הפרה של צו הטרדה מאיימת. כדאי לציין שבמשפט הישראלי איתור שיטתי של מקורביו של אדם ו\או יצירת קשר שיטתי עם אותם מקורבים, עלול להיחשב גם כפגיעה בפרטיות כהגדרתה בחוק הגנת הפרטיות מאחר ומדובר בהתחקות אחר אדם אשר עלולה להטרידו או הטרדה אחרת, כהגדרה בדין”.
———————————————————————————————–

מאמרים וכתבות אחרים

 • Radiowaves – רשת חברית חינוכית  חדשה חודרת יותר ויותר לבתי הספר היסודיים בבריטניה כמו גם לארצות אחרות בדגש על בטיחות. BBC  בכתבה Profile update: Your teacher has now joined Facebook א[ Jane Wakefield, מה- 2 ינואר 2011]  מדווח על  הרשת החדשה, המיועדת לבתי ספר יסודיים שכבר כיום (מרץ 2011) היא ב- 13,000 בתי ספר ב- 22 מדינות. מגמת חדירת המדיה החברתית לבתי הספר נמשכת, והיתרונות של ההוראה-למידה שלה באים לידי ביטוי, בין השאר, על הסרת חסימת בתי הספר משימוש ביו-טיוב למשל כתבה: "Allow children "use Facebook at school! שמדבר על יתרונות הרשת  Radiowaves בפרט בבתי הספר.
 • זהות, הערכה עצמית ונרקסיזם בפייסבוק: אתרי הרשתות החברתיות באינטרנט חשפו שיטה חדשה לגמרי של הצגת העצמי. הרשת הינה כלי חברתי מקוון חדש בכל הנוגע לניתוח אישיות וזהות. המחקר הנוכחי בודק כיצד הנרקסיזם והערכה העצמית באה לידי ביטוי בפייסבוק. נמצא שאנשים בעלי אישיות של נרקסיזם גבוה והערכה עצמית נמוכה משתתפים בפעילות במרחה המקוון באופן אינטנסיבי יותר מאחרים, כמו גם פרסום תוכן עצמי. ראו מחקר מרתק בנושא   Self-Presentation 2.0: Narcissism and Self-Esteem on Facebookבמידעון המקוון Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking. המאמר השלם: Soraya Mehdizadeh. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking. August 2010, 13(4): 357-364. doi:10.1089/cyber.2009.0257.
 • הרשת החברתית – חברתו הטובה ביותר של הפורץ. ההתקפות דרך רשתות חברתיות ימשיכו להשתכלל, ויסכנו מידע של גולשים פרטיים, חברות וארגונים. הקפצה של תוצאות חיפוש בגוגל הפכה כבר לשיטה נפוצה במהלך השנתיים האחרונות כדי לגרום לגולשים להכנס לאתרים מזויפים שתוקפים אוטומטית כל מי שנכנס אליהם. השיטה הזו תעבור גם בהדרגה לפייסבוק, כך שחיפוש של דפים של חברות וסלבריטאים יפנה לדפים מזויפים שדרכם יותקפו הגולשים באמצעות אפליקציות מתחזות או קישורים לאתרים מזויפים. עובדי חברות שמתכתבים בתמימות על נושאים שקשורים לעבודה דרך אתרי רשתות חברתיות יהיו נתונים להתקפות פישינג שדרכן יגנבו פרטי הכניסה לחשבונות שלהם, וכך גם מידע סודי של החברה. (מתוך " איזה הפתעות מכינים לכם ההאקרים בשנה הבאה" מאת אמיר כרמי 27/12/10 , קפטן אינטרנט, "הארץ")
 • עשרת הדיברות של פייסבוק: כך תהיו בני אדם גם ברשת מאת גל מור מ פורסם ב- 1.11.2010 באתר חורים ברשת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.